Intézményi programok
Erzsébet tábor 2021.
Az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány 2021-NEP-01 kódszámú felhívására, a Napközi Erzsébet-táborban való részvételre 2021. májusában a Nagykanizsai Család- és Gyermekjóléti Központ jelentkezést nyújtott be. A felhívásban való részvételnek az volt a célja, hogy olyan minőségi, élményalapú, gyermekcsoportok számára elérhető tábort tudjunk megvalósítani az Alapítvány támogatásával, amely által a helyi napközis táborokban résztvevő gyermekek közös élményekkel és örök emlékekkel gazdagodnak.
2021-NEP-01-01819 számú jelentkezéssel a Nagykanizsai Család- és Gyermekjóléti Központ táboroztatási szolgáltatást nyert 30 gyermek részére mindösszesen 540.000 Ft összegben.
A Nagykanizsai Család- és Gyermekjóléti Központ Erzsébet tábora 2021.07.05. – 2021.07.09. között valósult meg a Piarista Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Boldog Donáti Celesztina Óvoda, Nagykanizsa, Sugár út 11-13. szám alatti épületében. A táborban résztvevő harminc gyermek a nagykanizsai általános iskolák tanulói közül kerültek kiválasztásra az óvodai és iskolai szociális segítők által. Itt nemcsak tartalmas programok várták a táborozókat reggel 7 órától délután 17 óráig, hanem napi négyszeri étkezés is biztosított volt számukra.
Tábor egésze a résztvevő gyermekek számára térítésmentes volt, így a hátrányos helyzetű gyermekek is részt tudtak venni ebben.
A tábor öt kötelező tematika mentén épült fel:
- Sport, egészségtudatos életmód
A sport, egészségtudatos életmód tematika részeként a tábor résztvevői virológiai edukációs foglalkozás keretében ismerték meg, elevenítették fel a szigorú egészségügyi és vírusbiztonsági szabályokat, amelynek keretében megnézték az alapítvány által rendelkezésre bocsátott higiénés, edukációs videót. A tábor egészén a virológiai előírások betartásra kerültek, a közegészségügyi hatósági ellenőrzés során is mindent rendben találtak.
E programelemhez kapcsolódóan Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata Egészségügyi Alapellátási Intézményének két iskolavédőnője az egészségtudatos életmódról prevenciós, egészségmegőrző foglalkozást tartott, amelynek során játékos feladatokat oldottak meg a gyermekek. Ennek keretében megismerkedtek a témához kapcsolódó alapfogalmakkal, s az ehhez kapcsolódó asszociációikat is megosztották egymással.
A sport, egészségtudatos életmód tematika részeként a tábor résztvevői a közös bemelegítés után sorversenyeken vettek részt, ahol kipróbálhatták ügyességüket, kitartásukat különböző feladatokban (pl.: teremhokis labdakísérés szlalomban, tollasütőn teniszlabda vitele szlalomban, babzsákdobás, célbadobás), valamint a csapatok sporthoz kapcsolódó kvízfeladatokat oldottak meg.
A gyermekek megismerkedtek és kipróbáltak egy a számukra még új mozgásformát: a balettet, amelyet balettoktató mutatott be számukra. A Nagykanizsai Rendőrkapitányság munkatársa kutyás és rendőrségi bemutatót tartott a tábor részvevőinek, amelyet rendkívüli módon élveztek a gyermekek, itt megmutatkozott az állatok iránt érzett szeretetük. A kutyakiképzésről tartott ismertető előadás után lehetőség nyílt az állatok megsimogatására is.
- Környezettudatosság, természeti értékeink és környezetszépítés
A környezettudatosság, természeti értékeink és környezetszépítés tematika jegyében a tábor résztvevői a környezettudatossághoz kapcsolódó foglalkozás keretében ismerték meg, elevenítették fel a környezettudatossághoz, szelektív hulladékgyűjtéshez kapcsolódó ismereteiket, s megismerkedtek városunk korszerű hulladékkezelésével. Ennek keretében a Netta-Pannónia Környezetvédelmi Kft környezetvédelmi referense tartott interaktív előadást számukra. Ezt követően szelektíven gyűjthető hulladékból, kupakból készítettek képeket, amelyek kiállításra kerültek a pénteki napon.
- Művészeti nevelés, kulturális örökségeink, hagyományőrzés, kézművesség
A művészeti nevelés, kulturális örökségeink, hagyományőrzés, kézművesség tematikai elem keretében a Nagykanizsai Család- és Gyermekjóléti Központ óvodai és iskolai szociális segítőinek, a tábor kísérőinek segítségével különböző kézműves technikák alkalmazásával a gyermekek kidekorálták saját Erzsébet táboros pólóikat, valamint két csoportban Erzsébet táboros molinót, mozaikos Erzsébet királynős képet készítettek.
E programelem keretében a Thúry György Múzeumban a tábor résztvevői két csoportban tárlatvezetésen és múzeumpedagógiai foglalkozáson vettek részt, amelynek során nemcsak városunk történelmét, Nagykanizsa város 18. századi fejlődését és a dualizmus időszakának aranykorát ismerték meg, hanem az őskorról is hallottak előadást, s kipróbálhattak különböző technikákat. Majd ehhez kapcsolódóan kézműveskedtek a tábor helyszínén.
A tábor egészén lehetőségük volt a gyermekeknek arra, hogy különböző kézműves technikák alkalmazásával szabadon alkossanak (pl.: gyöngyfűzés, kavicsfestés, színezés, gyurmázás, könyvjelző és csipeszkukac készítés, lufihajtogatás, lufiból lisztfigura készítés). A hét folyamán elkészített műveket összegyűjtötték, kiválogatták, amelyekből a pénteki napon táborzáró kiállítást tartottunk, ahol mindenki megcsodálhatta ügyességüket, kreativitásukat.
4. Kirándulás
Egy teljes nap a kirándulás jegyében telt el. A táborzó gyermekek busszal utaztak ki a zalaszabari Zobori Élményparkba, s az egész napot itt töltötték, közösen birtokukba vették az élményparkot. A legbátrabbak kipróbálták a kötélpálya különböző pályáit, a többiek közben gokartoztak, Forma 1-es versenyautóba ültek, ügyességi feladatokat oldottak meg, hullámvasutaztak, trambulinoztak, játszótereztek. Az ebéd utáni nagy hõségben a beltéri attrakciókat vették igénybe a gyermekek, vagyis a beltéri játszóparkot, csúszdaparkot, ability parkot és ökoházat, majd a vizes játszótéren pihentek meg. Ezt követően a 4D-s mozizás, hófánk és csónak csúszdázás, állatsimogató következett. Az egész napos kirándulás során számos új élményben részesültek az élménypark beltéri és kültéri attrakciói által, amelyek garantálták az aktív kikapcsolódás lehetőségét.
- Önismeret, közösségépítés, kompetenciafejlesztés
Az önismeret, közösségépítés, kompetenciafejlesztés tematika keretein belül a tábor résztvevői csoportfoglalkozáson vettek részt, melyet a Nagykanizsai Család- és Gyermekjóléti Központ óvodai és iskolai szociális segítői, a tábor kísérői, s egyben gyakorlott csoportvezetők tartottak. A csoport tagjainak bemutatkozása mellett a foglalkozás lehetőséget teremtett egymás megismerésére, s az önismeret fejlesztésére. A foglalkozás hozzájárult a tábor résztvevői között a csapatszellem kialakításához, a csoporton belüli kooperáció, a kommunikáció fejlesztéséhez, amely megalapozta a tábor egészét. A gyermekek két csoportban vettek részt a foglalkozáson, 15-15 fővel, ahol a rövid bemutatkozás után különböző csapatépítő, önismereti feladatokat oldottak meg játékos formában, előre kidolgozott tematika alapján. A zárókörben pedig megfogalmazták, hogy mit várnak a tábortól, mit adnak a közösbe, mit várnak a többiektől, mit várnak a szervezőktől.
A tábor zárásaként a résztvevők érzékenyítő foglalkozáson mélyítették el a tábor során szerzett élményeket, illetve visszajelzést adtak arról, hogy milyen élményekkel gazdagodtak, hogy érezték magukat, mit adott számukra a tábor, mi az amin esetleg változtatnának. A tábor során készített fényképekből egy rövid videó készült, melyet közösen megtekintettek felhőtlen jókedv, kacagás közepette. Ezzel a tábor lezárásra került. A visszajelző lapok tanúsága szerint a gyerekek nagyon jól érezték magukat a táborban, rengeteg új élménnyel gazdagodtak.
Az új koronavírus (COVID-19) okozta járvány terjedésének megakadályozása érdekében a táborozás során a Nemzeti Népegészségügyi Központ által kiadott járványügyi megelőző szabályok betartásra kerültek a táborozásban résztvevők egészségének megőrzése és védelme érdekében. A higiéniai szabályok, a biztonsági, valamint az egészségügyi protokollok és előírások betartását és betartatását a lehető legkörültekintőbben szerveztük meg, koordináltuk. Gondoskodtunk a táborhelyszín minden helyiségének megnövelt rendszerességű, fokozott tisztításáról, fertőtlenítéséről, fertőtlenítő pontot létesítettünk, ahol a kihelyezett kézfertőtlenítő szerek, kézmosógél és egyéb szükséges eszközök elérhetőek voltak bárki számára.